Repertuar
- Kolędy i pastorałki
- Pieśni wielkopostne
- Pieśni pasyjne
- Pieśni Maryjne
- Utwory ludowe
- Utwory muzyki popularnej
Chór Cantores Misericordiae Dei powstał przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Łodzi w 2000 r. Rok później działalność przeniosła się wraz z dyrygentką panią Anną Kamerys do Parafii Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Ówczesny proboszcz - ksiądz Franciszek Haber był bardzo gościnny, udostępniając miejsce na próby w salce parafialnej. Pierwszymi członkami chóru była młodzież skupiona wokół parafii p.w. Chrystusa Króla w Łodzi oraz Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie. Z czasem repertuar oraz skład osobowy chóru uległ istotnym zmianom. Założycielem, dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu jest mgr Anna Kamerys. Chór Cantores Misericordiae Dei stał się fundamentem do powstania Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego „Cantores".
Członkowie chóru są inicjatorami wymiany kulturalnej pomiędzy miastami Konstantynów Łódzki oraz fińskim Korpilahti.
Muzyka zawsze była nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelakie uroczystości. I tak z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni zwanych kolędami. Źródła kolędy tkwią w pogańskiej i rzymskiej tradycji noworocznych obrzędów wzajemnego odwiedzania się. Na powstanie kolęd niewątpliwie miał wpływ św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy żywą szopkę w Greccio w 1223r.
„Gorzkie żale" to polskie nabożeństwo z XVIII w. W obrazowy i zrozumiały sposób miało opowiadać wiernym o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo to śpiewane w języku polskim zyskało aprobatę władz kościelnych, a przede wszystkim uznanie wiernych.
Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową. W ramach projektu „W poszukiwaniu kulturowej tożsamości" realizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Cantores" oddajemy w Państwa ręce album zatytułowany „Oj dana dana" – płytę wyjątkową. Materiał na niej zarejestrowany odzwierciedla bogactwo i różnorodność wykonawczą muzyki ludowej, piosenek i pieśni regionu łódzkiego.