Aktualności

mse-logoW dniach 20 - 26 września 2010r. odbył się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczny Środek Europy”, organizowany przez Stowarzyszenie Artystyczno - Edukacyjne CANTORES. Gościliśmy ponad 120 uczestników z zagranicy.

"Po pierwsze chciałem Państwu złożyć najserdeczniejsze gratulacje!!!!! Koncert chórów i zespołów, który Państwo zorganizowaliście w Konstantynowie Łódzkim był wielkim sukcesem, a dla nas osobiście udowodnieniem, że rzecz trudna i jakby się wydawało nieosiągalna jest jak najbardziej do zrealizowania!!!! Niedzielny koncert dogłębnie nas poruszył! Możliwość przede wszystkim poznania tak wielu nurtów muzycznych, kultur i osobowości wykonawców dodała nam skrzydeł i jednoznacznie udowodniła, że po prostu warto jest burzyć mury i promować kulturę (przez duże K)!!! Sam osobiście jak tylko to się da obserwuję jeden z największych spotkań chóralnych w Polsce, a mianowicie Mundus Cantat w Sopocie. Cieszę się niezmiernie na samą myśl, że tuż pod naszymi oknami stworzyła się przestrzeń do prezentacji, wymiany a przede wszystkim spotkań na poziomie ogólnokulturowym, co daje inspiracje, ale też poczucie wartości tego co się robi." - tak napisał Sebastian, jeden z widzów Międzynarodowego Festiwalu Muzyczny Środek Europy, który odbył się w dniach 20 - 26 września 2010r.

Cykl wspólnych warsztatów i koncertów odbył się w Łodzi, Konstantynowie Łódzkim, Spale, Wiśniowej Górze i Justynowie. Gościliśmy ponad 200 uczestników Festiwalu. Występujące grupy to chór z Turynu Grande Coro Hope, chór "L'Asenzio" z Pragi, warszawsko-łódzki chór żydowski "CLIL", zespół VIVID SINGERS z Łodzi, chór "Cantores Misericordiae Dei" i rodzinny zespół Eklezja z Konstantynowa Łódzkiego. W projekcie wzięły również udział prezentujące kulturę ludową: rumuński zespół "Doruletul" przy Popular Arts School w Baia Mare, romski zespół "PERŁA i BRACIA", taneczny Zespół Ludowy "Niesięcin", Kapela Podwórkowa "Konstantynowiacy". Festiwal ukazał różnorodność kulturową Europy, piękno i bogactwo muzyki, zwłaszcza śpiewu zbiorowego oraz promował aktywność organizacji pozarządowych.

Na organizację Festiwalu, Stowarzyszenie otrzymało dotację z otwartego konkursu ofert na organizację wydarzeń artystycznych ogłoszonego przez Zarząd Województwa Łódzkiego. Wydarzenie zostało ponadto zrealizowane przy współudziale Gminy Konstantynów Łódzki, Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. Pomoc oraz wielkie serce wielu sponsorów i ludzi dobrej woli pozwoliło na realizację przedsięwzięcia na wysokim poziomie. Koncerty, warsztaty taneczne i wokalne, wzruszenia, które widzieliśmy na twarzach widzów oraz spotkanie z drugim człowiekiem to czas najdroższy dla uczestników. Przysłowiowy ogień na scenie krzeszony przez rumuńską kapelę i tancerzy mieszał się z klasyką prezentowaną przez Czechów, żydowskimi psalmami szabatowymi, Łódzkim profesjonalizmem, romantyzmem i klimatem przywiezionym z Italii, cygańskimi romansami i podwórkowymi piosenkami okraszonymi rzetelnością i poczuciem humoru organizatorów. Chcieliśmy udowodnić, że uprawianie muzyki, zapomnianej nieco w naszym systemie edukacyjnym daje wiele radości ludziom młodym, którzy ją wykonują oraz wiele pozytywnych doznań słuchaczom. Dzięki pasji, determinacji oraz współpracy udało się dokonać fantastycznej rzeczy: zbliżyć ludzi, wyzwolić aktywność, pokazać, że młodzi wolontariusze wiele mogą zmienić, a do tego promować miasto.